środa, 19 września 2012

BURGUNDY DRESS AND PEARLS

Dzisiaj postanowiłam zrobić małą przerwę w wiedeńskich postach i powrócić do tradycyjnych wpisów jedynie z lookiem. Co oczywiście nie znaczy, że zupełnie zapominamy o wspaniałej stolicy Austrii;)) 
Dzisiejszy post dotyczyć będzie jesiennych trendów kolorystycznych. Przyznam szczerze, ze skrycie spodziewałam się czegoś mniej oczywistego. Jednak światowi projektanci na kolejny sezon znów proponują nam butelkową zieleń oraz burgundowy. Co prawda, nie będę rozpaczać, bo absolutnie uwielbiam te odcienie;)) 

ENG & DE below.
 Nawet na evencie motoryzacyjnym możemy znaleźć domieszkę mody;)) - Fiat 500 Gucci


butelkowo zielony lakier<3

ENG: Let's make a little breake from the vienna posts. Today I wanted to show you the newest trends in fashion. When it comes to colors in the upcoming season it will be all about the burgundy and bottle green.

DE: Ich schlage vor, dass wir Heute eine kleine Pause von den Wien Posts machen.Heute wollte ich euch die neuesten Modetrends zeigen. Wenn es um die Farben geht die Modedesigner sagen: Weinrot und Flaschengruen. 


DRESS - Top Shop
NECKLACE - New Yorker 
RING - River Island

photos by: Konrad Skura

sobota, 15 września 2012

Just Vienna

Z pewnością w Wiedniu jest wiele interesujących miejsc godnych odwiedzenia. O niektórych już tutaj pisałam.  Piękne zabytki, muzea, sztuka- bez wątpienia są to elementy tworzące magiczną całość stolicy Austrii. Jednak jako osoba silnie związana z tym miejscem, chciałabym wam przekazać jedną radę... aby naprawdę poczuć niezapomniany klimat tego miasta i się w nim zakochać potrzeba trochę więcej niż zwiedzenie kilku turystycznych punktów. Trzeba przejść się po czarujących ulicach, wstąpić do tradycyjnych starych wiedeńskich kawiarni, aby podejrzeć starsze eleganckie kobiety, które wraz z mężami spożywają Apfelstrudel, czytają poranną gazetę i uśmiechając się witają się z Toba grzecznym "Grüß Gott". Trzeba poczuć zapach świeżo palonej kawy i posłuchać wciąż zakochanych w klasycznej muzyce, utalentowanych grajków ulicznych. Wreszcie trzeba pospacerować po malowniczym Volksgarten i zjeść lunch na trawie w Stadtparku, spoglądając na pomnik Straussa, aby wreszcie zakończyć dzień tradycyjnym Sachertorte. 


ajjj jak można się w tym nie zakochać?;)

ENG & DE below.  
 my favorite Kaffeehaus;))
ENG: There are many things that you should definitely see in Vienna. I already wrote about some of them. But to really feel the magical aura of the capital city of Austria you should make same more steps. You should take a walk on the lovely streets, drink a coffee in a old, traditional Cafe, eat the tasty Sachertorte or spend some time on the grass of Stadtpark. 

DE: Es gibt viele Dinge, die ihr auf jeden Fall in Wien sehen sollten. Ueber einige davon habe ich schon geschrieben. Aber um wirklich die magische Aura der Hauptstadt von Oesterreich zu fuechlen muss man noch einige weitere Schritte machen. Man soll ein Spaziergang auf den schoenen Strassen machen, Kaffee in einem alten Kaffeehaus trinken, die leckere Sachertorte esses oder einige Zeit auf dem Rasen des Statparks zu verbringen.


photos by: Matt Z. 

wtorek, 11 września 2012

Hundertwasser

Wiedeń kojarzy nam się przede wszystkim z dynastią Habsburgów, Mozartem, Straussem, Riesenradem, Operą, Hofburgiem, Gustavem Klimtem czy Schiele. Zapominamy jednak, że w austriackiej stolicy mamy o wiele więcej miejsc oraz artystów godnych uwagi. W tym poście chciałabym wam przybliżyć sylwetkę wybitnego wiedeńskiego architekta, ukazując jednocześnie, że stolica muzyki klasycznej to nie tylko opisany niżej Schönbrunn czy klasyczne budownictwo. Chciałabym Wam powiedzieć kilka słów o zarówno genialnym jak i kontrowersyjnym architekcie Friedensreichu Hundertwasser, który diametralnie zmienił wiedeński krajobraz. Obok jego projektów nie sposób przejść obojętnie. Porównywany do katalońskiego Gaudiego, wykreował nie tylko oryginalny styl budownictwa, ale również własną ideologię. W stworzonych przez Hundertwassera budynkach nie znajdziemy ani jednej linii prostej, ani żadnego kąta prostego. Domy jego projektu wydają się płynąć. Tego typu złudzenie optyczne wykreowano nie tylko na fasadzie, ale również wewnątrz budynku. Schody są zaokrąglone a podłogi nierówne. Wchodząc do budynków Hundertwassera ma się wrażenie, że jest się w magicznym świecie, w krainie czarów. Ponadto architekt ten był niezwykle przeciwny szerzącej się urbanizacji. Był zdania, że współczesna cywilizacja zapomniała o wartości i sile natury. Dlatego też w swoich projektach nie omieszkał wprowadzić takie rozwiązania jak trawnikowe dachy czy drzewa wyrastające ze środka budynku, wychodzące przez okna.

Z bardziej przyziemnych refleksji- po odwiedzeniu muzeum Hundertwassera nie mogłam przestać myśleć o tym jak trudno umeblować dom, który nie ma ani jednego kąta prostego ani nawet płaskich podłóg;)

ENG & DE below.
ENG: There are many things that reminds us of Vienna: Habsburg dynasty, Mozart, Strauss, Riesenrad, Gustaw Klimt, Schiele. But we often forget that there are so many more things to see and so many worldwide unknown austrian artists. In this post I would like to introduce you to the great architect, Friedensreich Hundertwasser, whose projects reminds us of Gaudi. The Hundertwasser buildings are just like from a wonderland;)

DE: Es gibt viele Dinge, die uns an Wien erinnern: Habsburger, Mozart, Strauss, Riesenrad, Gustaw Klimt, Schiele. Aber oft vergessen wir, dass es so viele andere interessante Orte zu sehen sind und so viele unbekannte oesterreichische Kuenstler gibt. In diesem Post moechte ich euch den wunderbaren Architekten Friedensreich Hundertwasser vorstellen, dessen Projekte uns an Gaudi erinnern. Die Hundertwasser Gebaude sind wie aus dem Wunderland.

BLAZER - GANT
BLOUSE - ZARA
PANTS - ZARA

photos by: Matt Z. 

czwartek, 6 września 2012

Schloss Schönbrunn

Nie ma chyba lepszego połączenia niż letnia rezydencja Habsburgów z miętową marynarką a la Chanel. Patrząc na te zdjęcia zaczynam poważnie wątpić w to, czy kiedykolwiek znudzi mi się ten odcień zieleni;)

Zgodnie z obietnicą od dzisiaj zaczynamy podróż po Wiedniu. Na łamach mojego bloga rozpoczniemy od zwiedzania wspaniałego dzieła architektury- pałacu Schönbrunn. Posiadłość silnie inspirowana francuskim Wersalem miała odzwierciedlać wrodzoną skromność austriackiej dynastii. Mimo, że ze współczesnej perspektywy jest to dość wątpliwe, to w ówczesnych czasach był to rzeczywiśćie dość niewielki "Heim". Przede wszystkim zważywszy na pochodzenie jego mieszkańców.

Pałac Schönbrunn zdecydowanie jest miejscem, które po prostu trzeba w Wiedniu zobaczyć. Chodząć po bogato urządzonych pokojach członków dynastii aż czuć na sobie przytłaczający ciężar historii. Za każdym razem, gdy tam jestem, wyobrażam sobie księżniczkę Sisi spacerującą bo eleganckich korytarzach oraz małą Marię Antoninę bawiącą się z rodzeństwem w pokoju zabaw. Mnóstwo inspiacji oraz wciąż nasuwające się pytanie. Czy naprawdę można być szczęśliwym rodząc się w takiej rodzinie? Mimo kosztownośći i wysokiego poziomu życia, żaden z członków dynastii nie mógł wybrać sobie własnej ścieżki życia. Wszystko było uwarunkowane politycznie, z myślą o austriackim imperium. Dzięki takiemu doświadczeniu zaczynam naprawdę być bardzo wdzięczna za to, w jakich czasach żyjemy obecnie;)

ENG & DE below.


ENG: I guess there's no better combination than the beautiful Schönbrunn Palace and my mint blazer. The first spot in Vienna that I wanted to show you is the summer Habsburg residence. As you can see it's strongly inspired by the french Versailles. What's interesting the castle supposed to reflect the modesty of the austrian dynasty. But in that case I let you be the judge;)

DE: Ich glaube, es gibt keine bessere Kombination als das schoene Schloss Schönbrunn und mein mint Blazer. Der esrte Platz in Wien, den ich euch zeigen wollte, ist die Habsburger Sommerresidenz. Wie ihr sieht, es ist sehr stark von dem franzoesischem Versailles inspiriert. Was interessant ist- das Schloss sollte die Bescheidenheit der oesterreichischen Dynastie wiederspiegeln.


DRESS - Max Mara
BLAZER - ZARA
SHOES - Tommy Hilfiger

photos by: Matt Z. 

wtorek, 4 września 2012

Baden bei Wien

Moi drodzy!;) Po długim oczekiwaniu wreszcie nadszedł czas na nowego posta. Szczęśliwie powróciłam z mojej drugiej ojczyzny i z lekkim przerażeniem patrzę na ostatnią datę publikacji. Dwa tygodnie bez stałego dostępu do internetu to zdecydowanie za dużo. Muszę też szczerze przyznać, że bardzo tęskniłam za blogiem oraz za Wami, moi kochani czytelnicy;) Dzięki temu jednak zdałam sobie sprawę z tego jak wielką przyjemność sprawia mi prowadzenie tej strony.

Wróćmy jednak do meritum;) Jako, że z pochodzenia jestem w połowie Austriaczką stale tęsknię za moim drugim domem. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że mogę spędzić w nim trochę czasu. Dwa tygodnie w Wiedniu minęły zdecydowanie za szybko.  Miasto to ma pewnego rodzaju specyficzną właściwość- za każdym razem jak je odwiedzam potrafi zaczarować mnie na nowo. Tętniące życiem, pełne muzyki ulice, piękna klasyczna architektura i wszechobecna sztuka. To wszystko tworzy niezapomniany i magiczny klimat Wiednia. Dodatkowo dla mnie jest to miasto pełne wspomnień z dzieciństwa i miejsce gdzie wreszcie mogę spotkać się z rodziną. 

Zanim jednak napiszę wam co robiłam w Wiedniu (a było tego sporo;), chciałabym was zapoznać z innym malowniczym miejscem na austriackiej mapie. Mowa tutaj o Baden, a precyzyjniej mówiąc "Baden bei Wien", czyli w dosłownym tłumaczeniu "Baden pod Wiedniem". Miasto położone w środku lasu wiedeńskiego pozwala oderwać się od zgiełku wielkiego miasta i na moment powrócić do natury. Baden znane przede wszystkim jako kurort posiada niewielką ilość mieszkańców. Mimo wszystko biedermeierowskie miasto jest dla Austriaków, a przede wszystkim Wiedeńczyków niezwykle cenne. To miejsce od dawna przyciągało zarówno członków dynastii habsburskiej czy bogatszych mieszkańców stolicy, jak i takie sławy jak Mozarta oraz (a raczej przede wszystkim;) jego żonę. Baden bei Wien zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim ciepłym źródłom, które mają właściwości lecznicze. Dlatego jeśli macie zamiar odwiedzić to miejsce polecam zajrzeć do badeńskich term rzymskich;)

Dzisiaj chciałabym pokazać kilka zdjęć z tego miejsca oraz mój pierwszy look z wyjazdu do Wiednia. Z mojej strony mogę zapewnić, że powracam ze starą częstotliwością dodawania postów i dziękuję wszystkim, którzy odwiedzają mojego bloga, a także za wszystkie komentarze pod poprzednim wpisem;) 

ENG & DE below;)

a sweet, girly, casual look with a little pop of color- prefect for sightseeing;))


lovely meal on the balcony;) 


just like Audrey Hepburn;)ENG: Hello my lovely readers!;) It's been a while now since the last post. Believe me- it was very hard for me not to post anything on my blog. But on the other hand I was lucky enough to spend some time in my second home- Vienna. It's definitely one of the most magical places in the world. Every time I come visit the capital city of Austria I have the exact same excitement and thrill. But before I tell you everything about Vienna and what I was doing there I want to show you another lovely place in the country- Baden. And to be strict it's actually called "Baden bei Wien", it means "Baden near Vienna". It's a lovely place to visit. Especially for the well-known spa. 

DE: Hallo meine liebe Leserinnen und Leser!;) Es ist schon eine Weile her, seit dem ich den letzet Post geschrieben habe. Um ehrlich zu sein es war nicht wirklich leicht nichts hier zu schreiben. Aber auf der anderen Seite hatte ich das Glueck einige Zeit in meiner zweiten Heimat Wien zu verbringen. Es ist definitiv ein sehr magisches Ort. Jedes mal, wenn ich die Hauptstadt von Oesterreich besuche habe ich die gleiche Aufregung. Aber bevor ich euch alles ueber Wien erzahle moechte ich euch einen anderen schoenen Ort In Oesterreich zeigen- Baden bei Wien. Es ist ein wunderschoener Ort zu besuchen. Speziell fuer die bekannte Roemer Therme;)


DRESS - United Colors of Benetton
SHOES - Stefanel
BAG - River Island